31. 5. 12

ZMANJŠAJMO HITROST

Sedanji in prihajajoči čas zahteva hitro odzivnost in nenehno akcijo. Če pretiravamo in si ne privoščimo sprostitve, velikokrat sledi stres, tesnoba, izgorelost, katere procent se nenehno veča, telo nas prične opozarjati, da ga ne poslušamo. Misli so preobremenjene, čustva smo potlačili, zanimajo nas le rezultati in uspeh.

Ljudem, ki jih imamo radi, namenjamo le malo pozornosti, sebe pričenjamo zanemarjati in si ne privoščimo redne telovadbe in ustvarjalne konjičke kot je vezenje in risanje potisnemo na stran.

Da se izognemo posledicam, ki so negativne, poskusimo z enostavno odločitvijo: "Vedno poskrbim zase". Ko bomo imeli umirjene misli, bomo presenečeno ugotovili, da lahko svoje delo opravljamo tudi v bolj sproščenem in počasnejšem ritmu. Mogoče nam bo zaradi tega uspelo opraviti še 2x več dela kot ponavadi. Spijmo kozarec piva ali dva ob dobri družbi ter se malo sprostimo, nato pa sladko zaspimo.

Razmislek: Uživati v tem kar počnemo, je veliko pomembneje, kot pa norenje, saj smo le tako lahko povezani s seboj. Če se spomnimo anekdot o tekmovanju med zajčkom in želvo, oba vedno istočasno prideta na cilj, le kako to?




30. 5. 12

ALI ČUTITE RAZLIKO MED NOVO IN STARO ENERGIJO?

Novi časi pritiskajo z nenehnimi spremembami na vseh področjih, predvsem imamo v mislih osebno polje človeka. Ko ne gre več naprej po starem sistemu in vzorcu ter naletimo na težave, se odločimo za novo delovanje. Najdemo novo rešitev, novo razmišljanje, nove argumente, nove besede, nove metode, nov projekt, novo službo, novega partnerja, nov avto, nov šport. Vse to je nova energjja, ki nam daje drugačen pogled na svet, nam razširja obzorja ter nam daje veliko svobode.

Ker nove enegije še nismo vajeni, se velikokrat zalotimo delovati v stari energiji, torej po starih vzorcih, rešujemo probleme z starimi mislimi. In ko se poglobite vase, opazite, da je delovanje z staro energijo vedno težje in bolj zoprno. Sami sebi gremo na živce, sam nismo avtentični in ne naredimo, tako kot čutimo v sebi.

Sprejemanje nove energije ni enostavno, zato je dobro biti pripravljen na nerazumevanje sebe in okolice. Tukaj se ustavimo, poglejmo okoli sebe in ko vidimo na koncu, da imamo vse, si recimo: "Vse bo vredu. Sprejemam stanje, tako kot je."

Razmislek: Nova energija je svobodna, je popolno nepopolna kot narava - ko enkrat bliska in grmi ter lije kot iz škafa, v naslednjem momentu je na nebu jasnina, takoj za tem potres, ko pa pride noč, se vse umiri.



28. 5. 12

OSEBNA ČUSTVA NA DELOVNEM MESTU

V službi je nenehno prisotno timsko delo, ki zahteva tudi razumevanje nasprotnega spola. Torej, če smo moški, je za dobre odnose dobro, da razumemo ženske lastnosti, če smo ženska, pa je dobro, da razumemo moške značilnosti.

Ena izmed pogostih težav moških je, da se na čustva večina moških odzove obrambno. Pri tem bo pričel soditi druge.To pomeni, da smo posegli v  osebni del moškega.  Moški namreč želi svoja čustva zadržati zase. Namesto, da ga v takem momentu nadlegujemo z vprašanji, se moškemu nameni spodbudno pripombo, kot je: "Menim, da boš to opravil zelo dobro." Taka fraza moškemu pokaže, da je vreden zaupanja.

Pri ženski je čustveni odziv nasproten. Ženska zaupa drugemu svoje težave, išče pogovor ter si tem nudi podporo. Ko ženska razlaga svoje probleme, si želi, da ji nasprotna stran prisluhne ter jo podre in bodri z stavkom: "Vse se bo uredilo". Tako dobi občutek varnosti.

Razmislek: Moško in žensko bitje se različno odzivata na svoja čustva. Oba spola se lahko naučita, kako jih obladovati ter jih v ključnih trenutkih pokazati, kakšna so.

25. 5. 12

SPOZNAJMO SVOJO MOČ IN ZAUPAJMO VASE

Izkazovanje na delovnem mestu, pri šolskih ali študijskih obveznostih, pri družinskih opravilih ali športnih aktivnostih nam nenehno predstavlja izziv. Naloge, ki smo si jih zadali, si želimo dobro ali najboljše opraviti. Vendar ko se pri samem izvajanju soočimo z seboj, lahko začutimo nezaupanje vase, občutek nezmožnosti, samozavest usahne in notranja moč izgine. Začutimo šibkost in strah, kaj pa se bo zgodilo, če nam ne bo šlo oz. ne bomo znali.

Eden izmed najboljših načinov je, kako vzpostaviti svojo moč, da se spomnimo kateregakoli dogodka, kjer smo občutili zmagoslaven občutek radosti in uspešnosti. Lahko je to novica od bodočega novega projekta, kjer ste povabljeni k sodelovanju, uspešen zagovor diplome, izvedena nova otroška soba, ki je nastala na podlagi vaših idej, realizirano avanturistično potovanje kamor vas je bilo strah oditi, vrnili pa ste se zdavi in spočiti, odličen rezultat na maratonu ali uspešno opravljen tečaj potapljanja.

Podoživite spomine in občutke moči ter zaupanja vase, ko ste dosegli cilj in uspešno opravili zadano nalogo. Ta občutek nato širite in se ga zavedajte tekom novih izzivov. Ko boste naslednjič podvomili vase, ponovite vajo in recite YES!

Razmislek: Širimo občutek zaupanja, ki nam bo povečal vero vase, kot so to že počeli pred davnimi leti.

20. 5. 12

NAŠA VIBRACIJA PRIVLAČI DOBRO ALI SLABO

Vsak človek ima svoje energetsko polje, ki oddaja vibracijo. Če se posameznik počuti dobro, je energija pozitivno naravnana, če se počuti slabo, je situacija obratna.

Poglejmo vase in preverimo, kakšne volje hodimo po svetu, ali je v nas pozitivna energija - radost, sreča, ljubezen, sočutje, milina, prijaznost ali je to negativna energija -  zagrnjenost, depresija, sitnoba, strah, jeza, zaprtost, melanholičnost.

Lep primer, kako vibracija privlači enako je,  da smo doma, si pripravljamo večerjo in pride domov partner, ki je slabe volje. Mogoče smo tudi mi malo utrujeni od celotnega dneva, in ker je energija obeh zelo nizka, lahko hitro pride do prepira. Če pa je naša energija visoka in smo dobre volje, pa nas v tistem trenutku, ko bo partner prišel domov z nizko energijo, ne bo doma oz. ne bomo v njegovi bližini.  

Če opazimo, da se v naši okolici dogaja nekaj, kar nam ni všeč, dvignimo raven energije. Pojdimo v naravo, da se osvežimo, globoko dihajmo, poglejmo si kakšno dobro komedijo, vzemimo si čas za prijatelja in se odpravimo v mesto na sladoled, zapeljimo se do morja in se sprostimo na zdravilnem morskem zraku.

Razmislek: V sebi nosimo energijo, za katero moramo nenehno skrbeti in za katero smo odgovorni.


17. 5. 12

KO DENAR DOLOČA VREDNOST ČLOVEKA

Ko imamo denar, si lahko kupimo z njim različne stvari. Porabimo ga za hrano, oblačila, prevoz, stanovanje, kakšen užitek. Tisti, ki imajo več denarja, si najverjetneje privoščijo več in posledično tudi boljše stvari, kot tisti, ki imajo manj denarja. Tukaj že lahko opazimo razlikovanje. Na nezavedni ravni se prične medsebojna primerjava in posledično zavist.

Medsebojna primerjava je nadvse koristna, v kolikor služi za napredek in razvoj človeka, v obratnem primeru pa lahko škoduje. Ko se primerjavo med seboj, ovrednotimo človeka in si oblikujemo podobo, kot npr. če imaš novejši avto dobre znamke, si več vreden in sposobnejši, kot če imaš star avto slabše znamke.

Če postanemo nejevoljni do sebe in se obsojamo, da nismo dovolj sposobni imeti boljši avto kot ga ima prijatelj, začnemo razvijati slabo in odbijajočo energijo. Ujamemo se v mreži, ko nam denar in materialne stvari pričnejo nadomeščati naše notranje potrebe po ljubezni in radosti.

Ko se pri upravljanju z denarjem zapletemo, je zelo dobro pogledati v našo preteklost, saj lahko prenašamo vzorec, ki so ga imeli naši starši. Spomnimo se, kaj so nam starši rekli, ko smo rabili denar, ali so jambrali, ali so dali denar brez problema, ali ga sploh nismo dobili, ali pa smo mogli denar prikrito vzeti iz mamičine denarnice. Vprašajmo se, kako smo se ob vsem tem počutili, ali smo čutili občutke strahu, jeze. Lahko da smo zaradi tega razvili zmeden odnos do denarja - preveč šparamo, si nič ne privoščimo, preveč zapravljamo, smo nenehno v limitu.Vse to nam lahko pomaga videti širšo sliko, zakaj in kako ravnamo z denarjem.

Prikupna vaja, ki nam pomaga zboljšati odnos do denarja, je da si zamislimo ljubeznivo osebo, ob kateri se počutimo sproščeno in z njo razvijemo poseben odnos, ki nam predstavlja odnos do denarja. Ta odnos pooseblja denar, in vedno, ko imamo skrbi z financami, to osebo vprašajmo za nasvet.

Razmislek: Ko pustimo, da denar določi vrednost ljudi, zgubimo stik z ljubeznijo. Človek z povprečnim imetjem denarja, ki ima veselo dušo je srečnejši kot bogataš z prazno dušo.


13. 5. 12

MISLIMO, DA IMAMO PRAV, PA NI TAKO

Naš ego je star toliko, kot smo stari mi, torej če imamo 30 let, je ego star 30 let. Oblikovati se je pričel v stajici, ko smo bili dojenčki. Ko smo bili lačni, smo se drli na ves glas, da nas je mami nahranila, ko smo se želeli crkljati, smo spuščali glasove, da so nas starši prijeli v roke in nam dali ljubezen.Torej smo, od prve minute odkar smo na svetu, bitje, ki nekaj potrebuje, da se lahko razvija.

Ko ne delujemo iz ljubezni, delujemo iz ega. Delovanje  ega je rahlo prevzeto, lahko agresivno, napadalno, verbalno sitno in prav nič srčno. Mislimo, da imamo vse prav in da nas morajo vsi poslušati in ravnati, kot pravimo mi.

Lahko pa se zgodi, da moški zaradi svoje narave delujejo na drugačen način kot ženske. Ko ženske prosijo moškega za uslugo, in slišijo godrnjanje in jambranje, jih to takoj spravi v slabo voljo - za ženske to pomeni namreč zavrnitev. Vendar ni tako. Jambranje moškega pomeni le način njegovega izražanja, saj razmišlja o stvari, ki se od njega zahteva. In ne pomeni, da jim je vseeno.

Kontra primer je, ko moški posluša jambranje ženske, misli, da ne bo prenesla situacije, ki se ji dogaja, kar seveda ne drži. Ko ženska jambra, pomeni, da na tak način sprošča svojo napetost in jo rada podeli z drugim, saj tega ne more držati v sebi.

Razmislek: Med ljudmi obstaja veliko razlik, lahko so zaradi spola, starosti, narodnosti, poklica, izobrazbe, denarnega stanja, energije. Vsak človek živi svojo resnico, ki je pravilna, torej je za boljše razumevanje le potrebno pogledati z njegovimi očmi. Kot že pravijo mnogi stavki: "Ni samo črno ali belo, vmes imamo še celo paleto sivih odtenkov."


10. 5. 12

ZASTAVLJEN CILJ SE LAHKO URESNIČI V DRUGAČNI OBLIKI IN RAVNO TAKO ZADANEMO GOL

V ekonomskih vedah raziskovalci pravijo, da človeka vodi koristoljubnost. Posameznik teži k izboljšanju svojih okoliščin. Nenehno si postavlja cilje, sanja o prihodnosti, ustvarja želje, vizije in pričakovanja, ki mu bodo prinesla ugodje.

Ko si zastavimo cilj, razmislimo o njegovem začetku in koncu, pomagamo si z vizualno tablo, kamor napišemo in narišemo ter nalepimo slike, ki nam predstavljajo zastavljen cilj. Lahko si naredimo seznam dobrih in slabih lastnosti cilja, lahko se pogovorimo z partnerjem ali prijateljem o mnenju.

Ker pa v življenju nikoli ne vemo izida, se zastavljen cilj lahko realizira v drugačni obliki. Ta varianta nas velikokrat preseneti, saj pričakujemo drugače. Stremimo k cilju, kako bomo imeli partnerja, ki nam bo nenehno izkazoval ljubezen in bo naše partnerstvo idilično, vendar sprevidimo, da v realnem življenju prihaja tudi do prepira, pogajanja in napak ter da partner ni popoln. Oziramo se delovnim mestom v točno določenem podjetju, vendar nato dobimo službo v drugi firmi. Zamislimo si, da se bomo dobili z prijateljem na kosilu, vendar na koncu preživimo popoldne na kolesu z drugo družbo.

Stvari se niso odvijale, kot smo si mi želeli, vendar to še ne pomeni, da je za nas slabo. Lahko je ravno obratno - dobro. Ker če bi imeli partnerja naših sanj, nas ne bi osrečil. Če bi dobili službo v zamišljenem podjetju, se tam ne bi počutili dobro. In če bi se dobili s zmenjenim prijateljem na kosilu, bi lahko imeli pokvarjen dan.

Če sprejemamo drugačne možnosti, ki nam jih ponuja življenje, lahko uživamo. Če ne, smo le napeti in v nenehnem pričakovanju, ali se bo tisto, kar smo si zastavili, izpolnilo in smo odvisni od pričakovanj.

Razmislek: Če se zastavljeni cilji drugače izidejo, sprejemajmo možnost, da je to lahko dobro za nas in da kljub temu zadanemo gol.


6. 5. 12

NE ZAZNAMUJEJO ME ŽIVLJENJSKE OKOLIŠČINE, TEMVEČ NAŠ ODZIV NANJE

V posameznih obdobjih nam pridejo naproti različne situacije, pri katerih nekaj začutimo. Situacije so lahke lepe, lahko so slabe, za nekatere pa še ne vemo, kako se bodo razvila.

Čaka nas npr. nova služba, za katero še ne vemo 100 %, kaj nam bo prinesla v prihodnosti ali pa so v partnerskem odnosu nastale spremembe, za katere ne vemo, kako se bodo obnesle ali pa se bliža poletje ter si želimo na morje ali potovanje, pa ne vemo kako bo. Vse to so lahko življenjske okoliščine, ki so v nas že sprožile različne občutke in posledično razmišljanje.

Vsak človek različno dojema odziv na dogodek, to pomeni, da bo nekdo ob pogledu na cvetoč zelen travnik, polhn rumenih rož in makovih cvetov in jasnim modrim nebom vzhičen, bo obstal, ga občudoval, slikal in bo nasmejan, nekdo pa bo ostal ravnodušen, ga ne bo niti videl, kaj šele začutil.

Valovanje občutja se lahko spremeni, če spremenimo svoj pogled. Ko pri nekem dogodku začutimo negativna čustva, jih opazujmo ter pomislimo, ali so mogoče povezana z kakšno preteklo izkušnjo. Če nas še naprej prevzemajo, se zavedajmo, da nam bo to prineslo neko novo izkušnjo, nova poznanstva, nove poglede in spoštovanje. Ali pa nas bo naučilo, česa ne smemo več narediti, saj to ni za nas.

Razmislek: Na življenjske izkušnje se vsak človek odziva drugače. To nas uči, da je ista situacija za nekoga lahko dobra, za nekoga drugega pa slaba. Vse je odvisno le od nas in ne od zunanjih dejavnikov.

3. 5. 12

NAKLJUČJA SE NAM NENEHNO POJAVLJAJO


Carl Jung, eden najbolj znanih strokovnjakov na svetu, je že podrobno raziskoval naključja, ki se nam dogajajo v našem življenju.

Velikokrat se nam zgodi, da razmišljamo o osebi ravno tisti trenutek, ko pozvoni telefon in na drugi strani je ta ista oseba. Ko iščem recept za peko "domačega prijatelja!, vzamemo iz knjižne police kuharico in jo odpremo točno na strani, kjer je recept te sladice. Ali ko zaključimo kakšen opravek, nas točno naslednji trenutek potrebuje nekdo od naših bližnjih. Vse to so neverjetna naključna ali sinhronost.

Nevidno resničnost si lahko predstavljamo tudi kot zakon privlačnosti ali moč naše notranje energije. Ko si zadamo cilj, npr. da si bomo poiskali novo službo, se nam naključno pričnejo pojavljati potrebne osebe, knjige, dogodki za realizacijo naše želje.

Naključja se dogajajo vsakomur, predvsem pa dobijo pomen, ko jih zavestno spremljamo. Že primer naključja, kako velikokrat je pes podoben lastniku, je neverjetna.

Razmislek:  Zanimivo je doživljati naključja, ko se jih zavedamo, saj nam prikažejo kako živo je življenje.


Predstavljena objava

ŽIVLJENJSKA VIZIJA

Kaj bom, ko bom velik/a? Kot majhni sanjamo o viziji dela, ki ga bomo opravljali, ko bomo veliki. Pa se res zgodi tako, kot smo si preds...